OSRAM Opto Semiconductors, Inc. HDSP2112S
HDSP2112S picture photo
Mfg. Part Number
HDSP2112S
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
DISPLAY 8CHAR .200" HI EFF RED
Datasheet Download
HDSP2112S.pdf
Availability of HDSP2112S
QUANTITY
HDSP2112S Order Process
Ship out your order
Specifications of HDSP2112S
Internal Part NumberEIS-HDSP2112S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
SeriesIntelligent Display®
Millicandela Rating330µcd
Internal Connection-
Size / Dimension1.68" L x 0.77" W x 0.21" H (42.67mm x 19.58mm x 5.31mm)
ColorRed
Configuration5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
InterfaceParallel, 8-Bit
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDSP2112S
Related LinksHDSP, HDSP2112S Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
HDSP2112S Details Description
Related parts for HDSP2112S
DIODE ZENER 30V 1W PMDS datasheet.pdf
CONN HEADER PA 2POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 245.7VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS WALL MNT SKT datasheet.pdf