Panasonic Electric Works HE1AN-P-DC12V-H18
HE1AN-P-DC12V-H18 picture photo
Mfg. Part Number
HE1AN-P-DC12V-H18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 12V
Datasheet Download
HE1AN-P-DC12V-H18.pdf
Availability of HE1AN-P-DC12V-H18
QUANTITY
HE1AN-P-DC12V-H18 Order Process
Ship out your order
Specifications of HE1AN-P-DC12V-H18
Internal Part NumberEIS-HE1AN-P-DC12V-H18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current160mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.92 W
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE1AN-P-DC12V-H18
Related LinksHE1AN-P-, HE1AN-P-DC12V-H18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HE1AN-P-DC12V-H18 Details Description
Related parts for HE1AN-P-DC12V-H18
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 15A SNAP-IN TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20.6VC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SHELF FIXED 15X17.5X6.97" BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIBER COND PATCH CABLE SC/SC 6FT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD datasheet.pdf