NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. HEC4001BT,112
HEC4001BT,112 picture photo
Mfg. Part Number
HEC4001BT,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO
Datasheet Download
HEC4001BT,112.pdf
Availability of HEC4001BT,112
QUANTITY
HEC4001BT,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEC4001BT,112
Internal Part NumberEIS-HEC4001BT,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series4000B
PackagingTube
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 15 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low3.4mA, 3.4mA
Logic Level - Low1.5 V ~ 4 V
Logic Level - High3.5 V ~ 11 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL40ns @ 15V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEC4001BT,112
HEC4001BT,112 Details Description
Related parts for HEC4001BT,112
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 10.2400MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 30MA SOD80 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf