Avago Technologies US, Inc. HEDS-5500#E06
HEDS-5500#E06 picture photo
Mfg. Part Number
HEDS-5500#E06
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER KIT 2CH 200CPR 1/4"
Datasheet Download
HEDS-5500#E06.pdf
Availability of HEDS-5500#E06
QUANTITY
HEDS-5500#E06 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDS-5500#E06
Internal Part NumberEIS-HEDS-5500#E06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCodewheels Update 02/Apr/2015
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDS
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution200
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDS-5500#E06
Related LinksHEDS-5, HEDS-5500#E06 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDS-5500#E06 Details Description
Related parts for HEDS-5500#E06
JUMPER-H2728TR/C2065V/H2728TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONO W/VREF 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
1G P30 65NM TSOP LF UNIF (F13) datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf