Avago Technologies US, Inc. HEDS-5500#E11
HEDS-5500#E11 picture photo
Mfg. Part Number
HEDS-5500#E11
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER KIT 2CH 200CPR 4MM
Datasheet Download
HEDS-5500#E11.pdf
Availability of HEDS-5500#E11
QUANTITY
HEDS-5500#E11 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDS-5500#E11
Internal Part NumberEIS-HEDS-5500#E11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDS
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution200
Voltage - Supply5V
Actuator Type4mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDS-5500#E11
Related LinksHEDS-5, HEDS-5500#E11 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDS-5500#E11 Details Description
Related parts for HEDS-5500#E11
LED T-1 3/4 BLUE 28V MIDG GROOVE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 63MHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 320MA 610 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TH TRIMMING POT DESIGN KIT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf