NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. HEF4001BT-Q100J
HEF4001BT-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
HEF4001BT-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC
Datasheet Download
HEF4001BT-Q100J.pdf
Availability of HEF4001BT-Q100J
QUANTITY
HEF4001BT-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of HEF4001BT-Q100J
Internal Part NumberEIS-HEF4001BT-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series4000B
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 15 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low3.4mA, 3.4mA
Logic Level - Low1.5 V ~ 4 V
Logic Level - High3.5 V ~ 11 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL40ns @ 15V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEF4001BT-Q100J
HEF4001BT-Q100J Details Description
Related parts for HEF4001BT-Q100J
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DRV DUAL20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .094" NAT datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf