NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. HEF4051BTT-Q100,11
HEF4051BTT-Q100,11 picture photo
Mfg. Part Number
HEF4051BTT-Q100,11
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX 8CH ANLG 16TSSOP
Datasheet Download
HEF4051BTT-Q100,11.pdf
Availability of HEF4051BTT-Q100,11
QUANTITY
HEF4051BTT-Q100,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEF4051BTT-Q100,11
Internal Part NumberEIS-HEF4051BTT-Q100,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance175 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±1.5 V ~ 7.5 V
Current - Supply20µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEF4051BTT-Q100,11
HEF4051BTT-Q100,11 Details Description
Related parts for HEF4051BTT-Q100,11
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO15 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
RIBBON HYBRID 2.50" WIDE 300' L datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/4" datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf