Honeywell Sensing and Productivity Solutions HEL-705-T-0-12-00
HEL-705-T-0-12-00 picture photo
Mfg. Part Number
HEL-705-T-0-12-00
Manufacturer
Product Category
RTD (Resistance Temperature Detector)
Brief Description
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD
Datasheet Download
HEL-705-T-0-12-00.pdf
Availability of HEL-705-T-0-12-00
QUANTITY
HEL-705-T-0-12-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEL-705-T-0-12-00
Internal Part NumberEIS-HEL-705-T-0-12-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyRTD (Resistance Temperature Detector)
SeriesHEL-700
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance-
Current1mA
Package / CaseProbe
Thermistor TypeRTD
Voltage-
Temperature-70°C ~ 260°C
Accuracy-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEL-705-T-0-12-00
HEL-705-T-0-12-00 Details Description
Related parts for HEL-705-T-0-12-00
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34H/AE34M/HKC34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 130W TO263-3-2 datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 50A TO247 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf