Bel Fuse Inc. HES050ZG-A
HES050ZG-A picture photo
Mfg. Part Number
HES050ZG-A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 10A
Datasheet Download
HES050ZG-A.pdf
Availability of HES050ZG-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HES050ZG-A Order Process
Ship out your order
Specifications of HES050ZG-A
Internal Part NumberEIS-HES050ZG-A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHES
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HES050ZG-A
Related LinksHES05, HES050ZG-A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HES050ZG-A Details Description
Related parts for HES050ZG-A
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CONTROLLER 4-WIRE SER RESISTIVE datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO S3B 900HP U.FL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 2000VDC datasheet.pdf