Panasonic Electric Works HEV2AN-P-DC12V
HEV2AN-P-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HEV2AN-P-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12VDC
Datasheet Download
HEV2AN-P-DC12V.pdf
Availability of HEV2AN-P-DC12V
QUANTITY
HEV2AN-P-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HEV2AN-P-DC12V
Internal Part NumberEIS-HEV2AN-P-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Capacity HEV Cut-Off Relay
Hot New Technologies
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE-V
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current160mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage400VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power1.92 W
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEV2AN-P-DC12V
Related LinksHEV2AN-, HEV2AN-P-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HEV2AN-P-DC12V Details Description
Related parts for HEV2AN-P-DC12V
CONN RING 10-12 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH ACT 4POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADPT PHONE JACK-MICROPHONE CONN datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMPLIFIER LN B/B 2OUT 8-UMAX datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HANDLE ALUMINUM MATTE 9.8X1.6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf