TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX40-AC-90-13-A3-2
HEX40-AC-90-13-A3-2 picture photo
Mfg. Part Number
HEX40-AC-90-13-A3-2
Datasheet Download
HEX40-AC-90-13-A3-2.pdf
Availability of HEX40-AC-90-13-A3-2
QUANTITY
HEX40-AC-90-13-A3-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX40-AC-90-13-A3-2
Internal Part NumberEIS-HEX40-AC-90-13-A3-2
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.004" (25.50mm)
Shell Size - Insert13, C
Thread SizeM18x1
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Conic Ring, 1 O-Ring, 1 Star, 1 Tinel Lock, 1 Tinel Ring
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX40-AC-90-13-A3-2
HEX40-AC-90-13-A3-2 Details Description
Related parts for HEX40-AC-90-13-A3-2
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 200 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT SDRAM 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 8GB RDIMM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.3A 460 MOHM TH datasheet.pdf