TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX40L-AB-00-11-A3-1
HEX40L-AB-00-11-A3-1 picture photo
Mfg. Part Number
HEX40L-AB-00-11-A3-1
Datasheet Download
HEX40L-AB-00-11-A3-1.pdf
Availability of HEX40L-AB-00-11-A3-1
QUANTITY
HEX40L-AB-00-11-A3-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX40L-AB-00-11-A3-1
Internal Part NumberEIS-HEX40L-AB-00-11-A3-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.870" (22.10mm)
Shell Size - Insert11, B
Thread SizeM15x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 O-Ring
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX40L-AB-00-11-A3-1
HEX40L-AB-00-11-A3-1 Details Description
Related parts for HEX40L-AB-00-11-A3-1
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC P600 datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD789842 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V JB 0805 datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/2AN/QV/9 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf