TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX41-AB-90-15-A5-1
HEX41-AB-90-15-A5-1 picture photo
Mfg. Part Number
HEX41-AB-90-15-A5-1
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
HEXASHIELD ADAPTOR
Datasheet Download
HEX41-AB-90-15-A5-1.pdf
Availability of HEX41-AB-90-15-A5-1
QUANTITY
HEX41-AB-90-15-A5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX41-AB-90-15-A5-1
Internal Part NumberEIS-HEX41-AB-90-15-A5-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.200" (30.50mm)
Shell Size - Insert14, 15
Thread Size13/16-20 UNEF-2B
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes5 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 O-Ring, 1 Star
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX41-AB-90-15-A5-1
HEX41-AB-90-15-A5-1 Details Description
Related parts for HEX41-AB-90-15-A5-1
CONVERTER DC-DC 1.5V 5A HRZ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
G-TYPE STRAIGHT PCB JACK, 75 OHM datasheet.pdf
HD-I 5EMPO110F165F BENCH/LDMK. datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
4700UF 63V 35X80MM 85C 20000H datasheet.pdf