TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX41-AC-00-21-A9-1
HEX41-AC-00-21-A9-1 picture photo
Mfg. Part Number
HEX41-AC-00-21-A9-1
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 SLVR
Datasheet Download
HEX41-AC-00-21-A9-1.pdf
Availability of HEX41-AC-00-21-A9-1
QUANTITY
HEX41-AC-00-21-A9-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX41-AC-00-21-A9-1
Internal Part NumberEIS-HEX41-AC-00-21-A9-1
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening1.241" ~ 1.252" (31.52mm ~ 31.81mm)
Diameter - Outside1.516" (38.50mm)
Shell Size - Insert20, 21
Thread Size1 3/16-18 UNEF-2B
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 Star
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-C-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX41-AC-00-21-A9-1
HEX41-AC-00-21-A9-1 Details Description
Related parts for HEX41-AC-00-21-A9-1
POT 100 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 261MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf