TE Connectivity Raychem Cable Protection HEX54-AB-00-15-A5-1
HEX54-AB-00-15-A5-1 picture photo
Mfg. Part Number
HEX54-AB-00-15-A5-1
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
HEXASHIELD ADAPTOR
Datasheet Download
HEX54-AB-00-15-A5-1.pdf
Availability of HEX54-AB-00-15-A5-1
QUANTITY
HEX54-AB-00-15-A5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEX54-AB-00-15-A5-1
Internal Part NumberEIS-HEX54-AB-00-15-A5-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesHexaShield
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Shell Size - Insert12, 14
Thread Size7/8-20 UNEF-2B
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesClamping Nut
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 Clamping Nut, 1 Conic Ring, 1 Star
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015, MIL-DTL-83723 Series III
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEX54-AB-00-15-A5-1
HEX54-AB-00-15-A5-1 Details Description
Related parts for HEX54-AB-00-15-A5-1
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.1A 226 MOHM datasheet.pdf