FFF HF04708000J0G
HF04708000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HF04708000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP
Datasheet Download
HF04708000J0G.pdf
Availability of HF04708000J0G
QUANTITY
HF04708000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HF04708000J0G
Internal Part NumberEIS-HF04708000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,280
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF04708000J0G
Related LinksHF0470, HF04708000J0G Datasheet, FFF Distributor
HF04708000J0G Details Description
Related parts for HF04708000J0G
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP14S/AE14G/CDP14S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 170POS datasheet.pdf
480V 7.6A 230VAC 1NO+1NC RN 2L datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf