API Delevan HF1008-180K
HF1008-180K picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-180K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 965MA 130 MOHM
Datasheet Download
HF1008-180K.pdf
Availability of HF1008-180K
QUANTITY
HF1008-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-180K
Internal Part NumberEIS-HF1008-180K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±10%
Current Rating965mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.25GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-180K
Related LinksHF100, HF1008-180K Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-180K Details Description
Related parts for HF1008-180K
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.4X0.4" YLW DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-359-34) SPM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 16A TO3PF datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 100V 20% RADIAL datasheet.pdf