API Delevan HF1008-180M
HF1008-180M picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-180M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 965MA 130 MOHM
Datasheet Download
HF1008-180M.pdf
Availability of HF1008-180M
QUANTITY
HF1008-180M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-180M
Internal Part NumberEIS-HF1008-180M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating965mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.25GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-180M
Related LinksHF100, HF1008-180M Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-180M Details Description
Related parts for HF1008-180M
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf