API Delevan HF1008-222J
HF1008-222J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-222J
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 300MA 1.65 OHM
Datasheet Download
HF1008-222J.pdf
Availability of HF1008-222J
QUANTITY
HF1008-222J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-222J
Internal Part NumberEIS-HF1008-222J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-222J
Related LinksHF100, HF1008-222J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-222J Details Description
Related parts for HF1008-222J
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 4 POS PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf