API Delevan HF1008R-561F
HF1008R-561F picture photo
Mfg. Part Number
HF1008R-561F
Brief Description
FIXED IND 560NH 300MA 1.65 OHM
Datasheet Download
HF1008R-561F.pdf
Availability of HF1008R-561F
QUANTITY
HF1008R-561F Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008R-561F
Internal Part NumberEIS-HF1008R-561F
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±1%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant415MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008R-561F
Related LinksHF1008, HF1008R-561F Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008R-561F Details Description
Related parts for HF1008R-561F
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 390K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO225 datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.60V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf