API Delevan HF1008R-751K
HF1008R-751K picture photo
Mfg. Part Number
HF1008R-751K
Brief Description
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM
Datasheet Download
HF1008R-751K.pdf
Availability of HF1008R-751K
QUANTITY
HF1008R-751K Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008R-751K
Internal Part NumberEIS-HF1008R-751K
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance750nH
Tolerance±10%
Current Rating275mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.95 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant330MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008R-751K
Related LinksHF1008, HF1008R-751K Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008R-751K Details Description
Related parts for HF1008R-751K
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 120KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC LI/BATTERY MANAGEMENT 38TSSOP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-36PF 200V TH datasheet.pdf
RES 523 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf