API Delevan HF1008R-911J
HF1008R-911J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008R-911J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 910NH 270MA 2.05 OHM
Datasheet Download
HF1008R-911J.pdf
Availability of HF1008R-911J
QUANTITY
HF1008R-911J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008R-911J
Internal Part NumberEIS-HF1008R-911J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance910nH
Tolerance±5%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.05 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant305MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008R-911J
Related LinksHF1008, HF1008R-911J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008R-911J Details Description
Related parts for HF1008R-911J
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 5UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 100PF 2706 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CODEC U-LAW CCITT PCM 20SOIC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf