API Delevan HF1008R-911J
HF1008R-911J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008R-911J
Brief Description
FIXED IND 910NH 270MA 2.05 OHM
Datasheet Download
HF1008R-911J.pdf
Availability of HF1008R-911J
QUANTITY
HF1008R-911J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008R-911J
Internal Part NumberEIS-HF1008R-911J
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance910nH
Tolerance±5%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.05 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant305MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008R-911J
Related LinksHF1008, HF1008R-911J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008R-911J Details Description
Related parts for HF1008R-911J
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf