3M HF625/16-30M
HF625/16-30M picture photo
Mfg. Part Number
HF625/16-30M
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 16COND 0.039 GRAY 30M
Datasheet Download
HF625/16-30M.pdf
Availability of HF625/16-30M
QUANTITY
HF625/16-30M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF625/16-30M
Internal Part NumberEIS-HF625/16-30M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesHF625
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.039" (1.00mm)
Length98.4' (30.0m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyolefin (PO)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
RatingsUL Style 21682
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance-
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF625/16-30M
Related LinksHF625/, HF625/16-30M Datasheet, 3M Distributor
HF625/16-30M Details Description
Related parts for HF625/16-30M
CONN RING 22-26 AWG #4 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 3DB-MEG 806-866MHZ datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 24"W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf