3M HF625/34-100M
HF625/34-100M picture photo
Mfg. Part Number
HF625/34-100M
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 34COND 0.039 GRAY 100M
Datasheet Download
HF625/34-100M.pdf
Availability of HF625/34-100M
QUANTITY
HF625/34-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of HF625/34-100M
Internal Part NumberEIS-HF625/34-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHF Cables
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
SeriesHF625
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors34
Pitch0.039" (1.00mm)
Length328.1' (100m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.338" (34.00mm)
Jacket (Insulation) MaterialPolyolefin (PO)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
RatingsUL Style 21682
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance-
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF625/34-100M
Related LinksHF625/, HF625/34-100M Datasheet, 3M Distributor
HF625/34-100M Details Description
Related parts for HF625/34-100M
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FLAME RETARD WRAP 1/2" BLK 25' datasheet.pdf
MARKER BOOK datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT-PLUG 600MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf