Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA105NH60R
HFA105NH60R picture photo
Mfg. Part Number
HFA105NH60R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 600V 105A HALF-PAK
Datasheet Download
HFA105NH60R.pdf
Availability of HFA105NH60R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HFA105NH60R Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA105NH60R
Internal Part NumberEIS-HFA105NH60R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsHalf-Pak Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)105A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 105A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA105NH60R
Related LinksHFA10, HFA105NH60R Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA105NH60R Details Description
Related parts for HFA105NH60R
FUSE BRD MNT 5A 63VAC 125VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf