Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA105NH60R
HFA105NH60R picture photo
Mfg. Part Number
HFA105NH60R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 600V 105A HALF-PAK
Datasheet Download
HFA105NH60R.pdf
Availability of HFA105NH60R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HFA105NH60R Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA105NH60R
Internal Part NumberEIS-HFA105NH60R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsHalf-Pak Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)105A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 105A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA105NH60R
Related LinksHFA10, HFA105NH60R Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA105NH60R Details Description
Related parts for HFA105NH60R
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 3W 1.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.18A 6DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 30-35AT 200V datasheet.pdf
450 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
220UF 63V 11X32 85C AXI datasheet.pdf