Intersil HFA1109IBZ
HFA1109IBZ picture photo
Mfg. Part Number
HFA1109IBZ
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Video Amps and Modules
Brief Description
IC OPAMP CFB VIDEO 450MHZ 8-SOIC
Datasheet Download
HFA1109IBZ.pdf
Availability of HFA1109IBZ
QUANTITY
HFA1109IBZ Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA1109IBZ
Internal Part NumberEIS-HFA1109IBZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2012
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Video Amps and Modules
Series-
PackagingTube
ApplicationsCurrent Feedback
Output Type-
Number of Circuits1
-3db Bandwidth450MHz
Slew Rate2600 V/µs
Current - Supply9.6mA
Current - Output / Channel36mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA1109IBZ
Related LinksHFA11, HFA1109IBZ Datasheet, Intersil Distributor
HFA1109IBZ Details Description
Related parts for HFA1109IBZ
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf