Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA120EA60
HFA120EA60 picture photo
Mfg. Part Number
HFA120EA60
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 75A SOT227B
Datasheet Download
HFA120EA60.pdf
Availability of HFA120EA60
QUANTITY
HFA120EA60 Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA120EA60
Internal Part NumberEIS-HFA120EA60
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)75A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)98ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA120EA60
Related LinksHFA12, HFA120EA60 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA120EA60 Details Description
Related parts for HFA120EA60
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4N-2C2HR datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO15 datasheet.pdf
SMDMOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf