Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA15TB60-1
HFA15TB60-1 picture photo
Mfg. Part Number
HFA15TB60-1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO262
Datasheet Download
HFA15TB60-1.pdf
Availability of HFA15TB60-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HFA15TB60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA15TB60-1
Internal Part NumberEIS-HFA15TB60-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA15TB60-1
Related LinksHFA15, HFA15TB60-1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA15TB60-1 Details Description
Related parts for HFA15TB60-1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 6-6 SILVR 14' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
VRAL GEARBOX 15:1 FRAMED 70MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf