Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA200MD40D
HFA200MD40D picture photo
Mfg. Part Number
HFA200MD40D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Datasheet Download
HFA200MD40D.pdf
Availability of HFA200MD40D
QUANTITY
HFA200MD40D Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA200MD40D
Internal Part NumberEIS-HFA200MD40D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)172A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr12µA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA200MD40D
Related LinksHFA20, HFA200MD40D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA200MD40D Details Description
Related parts for HFA200MD40D
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC ST24T3H datasheet.pdf
FIXED IND 70UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 8 POS 30AU datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RESISTOR MOD 4.3K OHM 1/4W 2% datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 50V 28.58X104.78 85C AXI datasheet.pdf