Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA30PA60C
HFA30PA60C picture photo
Mfg. Part Number
HFA30PA60C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO247AC
Datasheet Download
HFA30PA60C.pdf
Availability of HFA30PA60C
QUANTITY
HFA30PA60C Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA30PA60C
Internal Part NumberEIS-HFA30PA60C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA30PA60C
Related LinksHFA30, HFA30PA60C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA30PA60C Details Description
Related parts for HFA30PA60C
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf