Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA320NJ40D
HFA320NJ40D picture photo
Mfg. Part Number
HFA320NJ40D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 321A TO244AB
Datasheet Download
HFA320NJ40D.pdf
Availability of HFA320NJ40D
QUANTITY
HFA320NJ40D Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA320NJ40D
Internal Part NumberEIS-HFA320NJ40D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)321A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 320A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr12µA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-244AB (Isolated)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA320NJ40D
Related LinksHFA32, HFA320NJ40D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA320NJ40D Details Description
Related parts for HFA320NJ40D
RES SMD 16.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 7.5A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.60K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 2A 6HUSON datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf