Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA80NC40CPBF
HFA80NC40CPBF picture photo
Mfg. Part Number
HFA80NC40CPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 400V 85A D618
Datasheet Download
HFA80NC40CPBF.pdf
Availability of HFA80NC40CPBF
QUANTITY
HFA80NC40CPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA80NC40CPBF
Internal Part NumberEIS-HFA80NC40CPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)85A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-61-8
Supplier Device PackageD-61-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA80NC40CPBF
Related LinksHFA80N, HFA80NC40CPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA80NC40CPBF Details Description
Related parts for HFA80NC40CPBF
HEX NUT 5/16" STN STEEL 6-32 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
NTC 470000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf