Vishay/BCcomponents HFE222MBFEH0KR
HFE222MBFEH0KR picture photo
Mfg. Part Number
HFE222MBFEH0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 6KV RADIAL
Datasheet Download
HFE222MBFEH0KR.pdf
Availability of HFE222MBFEH0KR
QUANTITY
HFE222MBFEH0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HFE222MBFEH0KR
Internal Part NumberEIS-HFE222MBFEH0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHFE
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFE222MBFEH0KR
Related LinksHFE222M, HFE222MBFEH0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HFE222MBFEH0KR Details Description
Related parts for HFE222MBFEH0KR
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
IC CONV A/D 16B 2CH DIFF 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf