Hammond Manufacturing HFMDT18185
HFMDT18185 picture photo
Mfg. Part Number
HFMDT18185
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
MODULAR DBL DOOR FLANGE DISC
Datasheet Download
HFMDT18185.pdf
Availability of HFMDT18185
QUANTITY
HFMDT18185 Order Process
Ship out your order
Specifications of HFMDT18185
Internal Part NumberEIS-HFMDT18185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
SeriesHME
Dimensions - Panel12.795" L x 67.559" W x 67.165" H (325.00mm x 1716.00mm x 1706.00mm)
Dimensions - Overall19.685" L x 70.866" W x 70.866" H (500.00mm x 1800.00mm x 1800.00mm)
MaterialMetal, Steel
FeaturesDual Door, Dual Access, Removable Door
StyleEnclosed, Bottom, Top
TypeEquipment Cabinet
DoorSteel
ColorGray
Mounting RailsTwo Pair
Ventilation-
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFMDT18185
Related LinksHFMDT, HFMDT18185 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
HFMDT18185 Details Description
Related parts for HFMDT18185
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 14POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
DC-DC CONV INP FILTER 4A SMD datasheet.pdf