FFF HFW12R-1STE1HLF
HFW12R-1STE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
HFW12R-1STE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
HFW12R-1STE1HLF.pdf
Availability of HFW12R-1STE1HLF
QUANTITY
HFW12R-1STE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW12R-1STE1HLF
Internal Part NumberEIS-HFW12R-1STE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW12R-1STE1HLF
Related LinksHFW12R-, HFW12R-1STE1HLF Datasheet, FFF Distributor
HFW12R-1STE1HLF Details Description
Related parts for HFW12R-1STE1HLF
HEATSHRINK RNF-100 3/32"X4' BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC/DC EARTH-LKGE RELAY 75-275V datasheet.pdf
M805 10C 10#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf