FFF HFW24R-2STE1
HFW24R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
HFW24R-2STE1
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A
Datasheet Download
HFW24R-2STE1.pdf
Availability of HFW24R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HFW24R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW24R-2STE1
Internal Part NumberEIS-HFW24R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW24R-2STE1
Related LinksHFW24R, HFW24R-2STE1 Datasheet, FFF Distributor
HFW24R-2STE1 Details Description
Related parts for HFW24R-2STE1
IC SDTV VIDEO AMP 4-CH 14-TSSOP datasheet.pdf
ENCRYPTION PACSUN R2.1 783FCPBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8SOIC datasheet.pdf