Epson HG-2150CA 37.0560M-SVC3
HG-2150CA 37.0560M-SVC3 picture photo
Mfg. Part Number
HG-2150CA 37.0560M-SVC3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 37.056MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
HG-2150CA 37.0560M-SVC3.pdf
Availability of HG-2150CA 37.0560M-SVC3
QUANTITY
HG-2150CA 37.0560M-SVC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HG-2150CA 37.0560M-SVC3
Internal Part NumberEIS-HG-2150CA 37.0560M-SVC3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesHG-2150CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency37.056MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±15ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HG-2150CA 37.0560M-SVC3
Related LinksHG-2150CA 3, HG-2150CA 37.0560M-SVC3 Datasheet, Epson Distributor
HG-2150CA 37.0560M-SVC3 Details Description
Related parts for HG-2150CA 37.0560M-SVC3
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.32A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 100KHZ 7PDIP datasheet.pdf