| Internal Part Number | EIS-HG-8002JA 40.0000M-PHCX | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | HG-8002JA | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 40MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | CMOS | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Frequency Stability | ±30ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Max) | 45mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.386" W (14.00mm x 9.80mm) | |
| Height | 0.185" (4.70mm) | |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 30mA | |