FFF HG02005000J0G
HG02005000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HG02005000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
HG02005000J0G.pdf
Availability of HG02005000J0G
QUANTITY
HG02005000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HG02005000J0G
Internal Part NumberEIS-HG02005000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package445
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HG02005000J0G
Related LinksHG0200, HG02005000J0G Datasheet, FFF Distributor
HG02005000J0G Details Description
Related parts for HG02005000J0G
RELAY MINI SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONN RECPT PIN WRAPOST.360".081" datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
CONN HOOD D-SUB 9POS MET-PLASTIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 240 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
26500 55C 55#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
470UF 16V 10X18MM 125C 4000H datasheet.pdf