Vishay/BCcomponents HGZ102MBPKX0KR
HGZ102MBPKX0KR picture photo
Mfg. Part Number
HGZ102MBPKX0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 8KV RADIAL
Datasheet Download
HGZ102MBPKX0KR.pdf
Availability of HGZ102MBPKX0KR
QUANTITY
HGZ102MBPKX0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HGZ102MBPKX0KR
Internal Part NumberEIS-HGZ102MBPKX0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHGZ
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8000V (8kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HGZ102MBPKX0KR
Related LinksHGZ102M, HGZ102MBPKX0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HGZ102MBPKX0KR Details Description
Related parts for HGZ102MBPKX0KR
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC DUAL 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf