XP Power HHP650PS36
HHP650PS36 picture photo
Mfg. Part Number
HHP650PS36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 657W
Datasheet Download
HHP650PS36.pdf
Availability of HHP650PS36
QUANTITY
HHP650PS36 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHP650PS36
Internal Part NumberEIS-HHP650PS36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHHP650 Series CB Test Report
HHP650 Series TUV Certificate
HHP650 Series UL Certificate
RoHS InformationHHP650 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHHP650
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts)657W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.99" L x 4.20" W x 2.50" H (253.8mm x 106.8mm x 63.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max648W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHP650PS36
Related LinksHHP65, HHP650PS36 Datasheet, XP Power Distributor
HHP650PS36 Details Description
Related parts for HHP650PS36
CABLE TIE MINI GRAY 3.9" datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-SOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 332 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf