Panasonic - BSG HHR-120AAB23F10
HHR-120AAB23F10 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-120AAB23F10
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 12V 1150 MAH
Datasheet Download
HHR-120AAB23F10.pdf
Availability of HHR-120AAB23F10
QUANTITY
HHR-120AAB23F10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-120AAB23F10
Internal Part NumberEIS-HHR-120AAB23F10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesHHR
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell Size4/5 AA
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity1.15Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension5.71" L x 0.57" W x 1.69" H (145.0mm x 14.5mm x 43.0mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-120AAB23F10
Related LinksHHR-120, HHR-120AAB23F10 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-120AAB23F10 Details Description
Related parts for HHR-120AAB23F10
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOWPWR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 120 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG BLK 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W SMBG datasheet.pdf
CABLE USB A-MICRO B 1M BLW/WHT datasheet.pdf
FAN 200VAC 80X38MM WR datasheet.pdf