Panasonic - BSG HHR-150AAB01F9
HHR-150AAB01F9 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-150AAB01F9
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 10.8V 1500 MAH
Datasheet Download
HHR-150AAB01F9.pdf
Availability of HHR-150AAB01F9
QUANTITY
HHR-150AAB01F9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-150AAB01F9
Internal Part NumberEIS-HHR-150AAB01F9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesHHR
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAA
Number of Cells9
Voltage - Rated10.8V
Capacity1.5Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 9 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension5.14" L x 0.57" W x 1.99" H (130.5mm x 14.5mm x 50.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-150AAB01F9
Related LinksHHR-150, HHR-150AAB01F9 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-150AAB01F9 Details Description
Related parts for HHR-150AAB01F9
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 42MA 1W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf