Panasonic - BSG HHR-250SCHL2X4
HHR-250SCHL2X4 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-250SCHL2X4
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK 9.6V 2500MAH NIMH
Datasheet Download
HHR-250SCHL2X4.pdf
Availability of HHR-250SCHL2X4
QUANTITY
HHR-250SCHL2X4 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-250SCHL2X4
Internal Part NumberEIS-HHR-250SCHL2X4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesHHR
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeSC
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity2.5Ah
StructureFront to Back, 4 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension3.62" L x 0.91" W x 3.39" H (92.0mm x 23.0mm x 86.0mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-250SCHL2X4
Related LinksHHR-250, HHR-250SCHL2X4 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-250SCHL2X4 Details Description
Related parts for HHR-250SCHL2X4
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 24BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SO datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 12POS 28AWG datasheet.pdf
FLACHSTE-GEH2,8 12P datasheet.pdf
GAUGE VACUUM GAUGE SIG CONDITION datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9NS 208PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf