Panasonic - BSG HHR-60AAAHF2
HHR-60AAAHF2 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-60AAAHF2
Brief Description
BATTERY PACK 2.4V 500MAH NIMH
Datasheet Download
HHR-60AAAHF2.pdf
Availability of HHR-60AAAHF2
QUANTITY
HHR-60AAAHF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-60AAAHF2
Internal Part NumberEIS-HHR-60AAAHF2
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells2
Voltage - Rated2.4V
Capacity500mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension0.83" L x 0.41" W x 1.75" H (21.0mm x 10.5mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-60AAAHF2
Related LinksHHR-60, HHR-60AAAHF2 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-60AAAHF2 Details Description
Related parts for HHR-60AAAHF2
VARISTOR 612V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
ADAPTER USB A FMALE TO A FMALE datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 3A E-LINE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS R/A MALE T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 1.5A 20.7 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf