Panasonic - BSG HHR70AAAB8F2X4
HHR70AAAB8F2X4 picture photo
Mfg. Part Number
HHR70AAAB8F2X4
Brief Description
BATTERY PACK NIMH 9.6V 700MAH
Datasheet Download
HHR70AAAB8F2X4.pdf
Availability of HHR70AAAB8F2X4
QUANTITY
HHR70AAAB8F2X4 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR70AAAB8F2X4
Internal Part NumberEIS-HHR70AAAB8F2X4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells8
Voltage - Rated9.6V
Capacity700mAh
StructureSide to Side, 4 Rows x 2 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension1.65" L x 0.83" W x 1.75" H (42.0mm x 21.0mm x 44.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR70AAAB8F2X4
Related LinksHHR70AA, HHR70AAAB8F2X4 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR70AAAB8F2X4 Details Description
Related parts for HHR70AAAB8F2X4
CONN STRAIN RELIEF JR21 14MM datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLY 256X128 datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 5POS datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1200V SCR DBLR datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf