Bel Fuse Inc. HHS60ZB-NT
HHS60ZB-NT picture photo
Mfg. Part Number
HHS60ZB-NT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 48V IN 1.8V OUT 108W
Datasheet Download
HHS60ZB-NT.pdf
Availability of HHS60ZB-NT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HHS60ZB-NT Order Process
Ship out your order
Specifications of HHS60ZB-NT
Internal Part NumberEIS-HHS60ZB-NT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHHS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHS60ZB-NT
Related LinksHHS60, HHS60ZB-NT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HHS60ZB-NT Details Description
Related parts for HHS60ZB-NT
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 9, A datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PROBE TIPS BENT 4/PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf