Yageo HHV-25FR-52-100K
HHV-25FR-52-100K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-25FR-52-100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HHV-25FR-52-100K.pdf
Availability of HHV-25FR-52-100K
QUANTITY
HHV-25FR-52-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-25FR-52-100K
Internal Part NumberEIS-HHV-25FR-52-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-25FR-52-100K
Related LinksHHV-25FR, HHV-25FR-52-100K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-25FR-52-100K Details Description
Related parts for HHV-25FR-52-100K
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 60A CHASSIS datasheet.pdf
SPD DC 2W+G 75VDC datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf